وبلاگ

10 روش برای یادگیری بهتر المانی

یادگیری

10 روش برای یادگیری بهتر المانی

10 روش برای یادگیری بهتر المانی

قبل ار اینکه 10 روش یادگیری بهنر المانی را یاد بشناسیم به جمله زیر میپردازیم:

Wer rastet, der rostetث این جمله یک ضرب المثل آلمانی است که معنای آن چنین است: «کسی که استراحت می‌کند، زنگ می ‌زند!» عموماً این ضرب المثل برای کسانی استفاده می شود که کاری برای بهبود مهارت هایشان انجام نمی دهند و در نهایت این مهارت ها رفته رفته از یادشان می رود. این یک ضرب المثل ساده است که بیشتر از هر کسی برای افرادی مصداق دارد که می خواهند زبان های خارجی یاد بگیرند. وقتی در حال یادگیری زبان آلمانی هستید، می بینید که مهارت های زبانیتان در جریان و در حال استفاده هستند. آنها باید مرتباً مورد استفاده قرار بگیرند و تمرین نکردن می تواند آسیب شدیدی به مهارت هایتان بزند که با از دست دادن هر فرصت مطالعاتی، عمیق‌تر هم می شود. خیلی زود، تمام آن اطلاعات با ارزش به جایگاهی می رسند که متاسفانه باید اعتراف کنید، زبان آلمانی شما زنگ زده است! بنابراین آیا بهتر نیست که مانع از این خطر شده و سعی کنید هر روز آلمانی بخوانید و برای یادگیری زبان آلمانی تلاش کنید؟

چر باید هر روز زبان آلمانی را تمرین کنید؟

کلید یادگیری سریع و موثر زبان آلمانی این است که تا جایی که می توانید خودتان را در آن درگیر کرده و آن را با زندگی روزمره‌تان ادغام نمایید. این روش، شکلی عمیق‌تر و درگیرکننده تری از مطالعه بوده و برای افرادی که خود یادگیری انجام می دهند و کسی را ندارند که مطالعاتشان را هدایت کند، بسیار مفید است.
اینکه بخواهید یک یا دو روز بیش از اندازه مطالعه کنید، اما بعد از آن هیچ تمرینی نداشته باشید، پیشرفتی برایتان به همراه نخواهد داشت. آن مطالعات پشت سر همِ شبِ امتحان را به خاطر دارید؟ مشخص شده است که مطالعات پشت سر هم یا خواندن یکباره ی حجم زیادی از مطالب، در دراز مدت کمک زیادی به حفظ اطلاعات نمی کند. در عوض، یادگیری شما باید پیوسته، مدام و مستمر باشد. انجام این کار تضمین می کند که مغز شما همیشه در مورد زبان آلمانی در حالت آماده باش قرار داشته باشد. بدون تمرینِ پیوسته، آموزه های آلمانی شما از یادتان می روند. مرور و یادگیریِ روزانه، به این معنا است که شما در حال استفاده از آموخته ها و بهبود آنها هستید.

حالا، چطور می توانیم همه ی این کار ها را با استرس کمتری انجام دهیم؟

چطور خونسردی و اعتماد به نفس خود را در تمرین روزانه ی آلمانی حفظ کنیم؟

مطالعه ی هر روز زبان آلمانی می تواند دلهره آور باشد اما راه های آسان تری وجود دارد که بتوانید این کار را به صورت سازماندهی شده انجام دهید. ابتدا، یک چک لیست مطالعاتی برای روزتان ایجاد کنید. مطالعه بدون برنامه ریزی، نتایج بی نظمی خواهد داشت؛ اما یک لیست از کارهای روزانه می تواند شما را متعهد کرده و یادگیریتان را بهبود ببخشد. تصمیم بگیرید که می خواهید در روزی که در پیش رو دارید در مطالعه ی آلمانی تان به چه هدفی برسید. از شب قبل این لیست را تهیه کنید تا صبح که بیدار می شوید بدانید چه باید بکنید و هر هدف را که به پایان رساندید کنار آن یک تیک بزنید. حتی اگر لیستتان طولانی نباشد، وقتی اهداف تعیین شده تان را انجام می دهید، احساس خوبی خواهید داشت. پیشنهاد میکنیم که چک لیستتان را به زبان آلمانی بنویسید!
همچنین باید برای تعداد کلمات جدیدی که می خواهید به صورت روزانه یاد بگیرید، یک محدودیت زمانی تعیین کنید. اتفاقی به عنوان «فشار آوردن بیش از حد به مغز» وجود دارد که می تواند باعث شود اطلاعات جدید (و قدیمی) از حافظه ی شما پاک شوند. یادگیری سه کلمه ی آلمانی جدید در روز منطقی تر از حفظ کردنِ کل یک صفحه ی فرهنگ لغت به نظر می رسد. حتی اگر سه کلمه در روز چیز زیادی نباشد، اگر همین روند را ادامه دهید، هفته را با ۲۱ کلمه ی جدید به پایان خواهید رساند!
در پایان، برای خودتان زمان تعیین کنید. هر وقت مشغول یادگیری زبان آلمان هستید، به خصوص وقتی که این کار به زمان زیادی نیاز دارد، یک زمان مشخص برایش تعین کرده و آن را به تعویق نیندازید. سعی کنید با زمان تعیین شده پیش بروید تا روندِ یادگیریتان قابل پیش بینی بماند و مغزتان به راحتی به حالت مطالعه تغییر حالت دهد. تعیین مدت زمان مطالعه، به خود شما بستگی دارد. یکی از تکنیک های معروف مدیریت زمان به نام تکنیک Pomodoro، پیشنهاد می کند که بهتر است در فواصل ۲۵ دقیقه ای و با وقفه های کوتاهی در مابین، مطالعه داشته باشید.
حالا، بیایید چند ترفند در مورد بهبود روزانه ی زمان آلمانیتان و ماندن در این مسیر به شما یاد بدهیم!

۱۰ روش هوشمندانه برای تقویت زبان آلمانی

۱-همه ی رسانه های خود را به زبان آلمانی تغییر دهید.

یوتیوب، نتفلیکس، موسیقی، مقالات خبری – و هر چیز دیگری که به ذهنتان می رسد! تمام منابع سرگرمی خود را به زبان آلمانی تغییر دهید تا کپشن، زیرنویس، دوبله ی صوتی یا تمام آنها به زبان آلمانی باشد. این یک روش سرگرم کننده و چالش برانگیز برای درگیر شدنِ روزانه است که به شما این امکان را می دهد تا شیرینی رسانه های آلمانی را تجربه کرده و در عین حال این زبان را یاد بگیرید.
تغییر تنظیمات زبان در یوتیوب و نتفلیکس بسیار آسان است. در تلفن، برنامه ی یوتیوب براساس زبان دستگاهتان، تغییر می کند. توجه داشته باشید که با این کار، تمام متن قالب بندی شده ی دستگاه، به زبان آلمانی تغییر می کند. در نتفلیکس، می توانید زبان آلمانی را به صورت زیرنویس یا دوبله تجربه کنید.
در ادامه نحوه ی تغییر حساب های مختلف به زبان آلمانی آمده است:
در یوتیوب (کامپیوتر):
به صفحه ی حساب کاربریتان بروید.
روی Language (زبان) کلیک کرده و Deutsch (زبان آلمانی) را انتخاب کنید، یا روی (Location) کلیک کرده و (Germany) را انتخاب کنید.
در دستگاه اپل:
به بخش تنظیمات و سپس بخش عمومی بروید.
روی گزینه ی زبان و منطقه و سپس، زبانِ دستگاه کلیک کنید (در iPhone، ممکن است این گزینه به صورت «زبان آیفون» باشد)
آن را به زبان آلمانی (Deutsch) تغییر دهید.
در دستگاه اندروید:
به بخش تنظیمات و سپس بخش سیستم (یا مدیریت عمومی در بعضی از دستگاه ها) بروید.
روی زبان و ورودی کلیدی کنید.
به زبان بروید و روی زبان فعلی که استفاده می کنید کلیک کنید؛ این کار به به شما امکانِ افزودنِ زبان جدید را می دهد.
Deutsch را به دستگاه خود اضافه کرده و برای فعال کردن روی آن کلیک کنید.
در نتفلیکس:
در حالی که فیلم در حالت نمایش است، روی Dialog کلیک کنید.
با این کار گزینه های زیرنویس و زبان صوتی نشان داده خواهند شد. آلمانی را برای یکی از آنها یا هر دو انتخاب کنید.
سرگرمی قسمت مهمی از زندگی روزمره ی ماست که غالباً بدون فکر انجام شده و باعث حواس پرتی می شود، اما به راحتی می توانید آن را از نظر آموزشی غنی کنید. اگر روشی برای مطالعه ی زبان آلمانی وجود دارد که از آن لذت می برید، حتماً آن را انتخاب کنید.

۲-از برنامه ی FluentU آلمانی استفاده کنید

حالا که صحبت از دروس آلمانی و غرق کردن خودتان در رسانه های آلمانی شد، شاید بخواهید فرصتی داشته باشید که هر دوی اینها را همزمان انجام دهید. برنامه ی FluentU آلمانی یک انتخاب عالی برای این کار خواهد بود. FluentU فیلم های دنیای واقعی مانند موزیک ویدیوها، تیزر فیلم ها، اخبار و گفتگوهای الهام بخش را انتخاب می کند و آنها را برای یادگیری زبان، به دروس شخصی سازی شده تغییر می دهد. با استفاده از FluentU، از طریق فیلم هایی که آلمانی ها تماشا می کنند، این زبان را یاد خواهید گرفت. زیرنویس های تعاملی، این فیلم ها را برای زبان آموزان کاملاً قابل درک می کند.
در طول یک ویدیو روی هر کلمه ای که می خواهید کلیک کنید تا فوراً تعریف و بخشی از جمله ی آن را ببینید سپس آن را در جملات مثالی و ویدئوهای دیگر نیز ببینید. آنچه که آموخته اید را با لیست لغات سفارشی سازی شده و مجموعه های فلش کارت تمرین کنید و سپس سطح دانش خود را با آزمون های سرگرم کننده بسنجید.
FluentU یک ابزار کمکی برای سیستمِ مطالعه ی روزمره ی شما است، زیرا به کمک رسانه های معتبر آلمانی واژگان آلمانی را به شما آموزش داده و آنها را تقویت می‌ کند. حتماً با استفاده از نسخه ی رایگان این برنامه؛ آن را امتحان کنید – اگر روزانه از این برنامه استفاده کنید، مطمئناً در یادگیری خود پیشرفت چشمگیری را مشاهده خواهید کرد!

۳-دروس آنلاین آلمانی بخوانید

دروس ساختاری می توانند در تقویت سریع مهارت های زبانیِ شما بسیار ارزشمند باشند. خوشبختانه بسیاری از دروس آنلاین آلمانی تنها با یک کلیک ماوس در دسترس قرار می گیرند. غالباً، مرور این درس ها زمان زیادی نمی برد یا کسانی که پرمشغله تر هستند می توانند آنها را متناسب با وقت آزادشان استفاده کنند. اگر جزو این دسته از افراد هستید، سعی نکنید چندین موضوع مختلف را به صورت همزمان یاد بگیرید و بهتر است روزانه تنها روی یک موضوع تمرکز کنید. اگر وقت دارید، این منبع ارزشمند را از دست ندهید!

۴-اقدامات گذشته، حال و آینده را در ذهن خود روایت کنید

هر روز صدایی در سرمان وجود دارد که به نظر می رسد همه کارهایی که انجام داده ایم یا باید انجام بدهیم را روایت می کند. خوب، چرا به آن مونولوگ ذهنی، ارزش مطالعاتی نمی دهید؟ عادت کنید کارهای گذشته، حال یا آینده ی خود را همه به زبان آلمانی در سرتان روایت کنید. این یک روش عالی برای تمرین زمان افعال است.
اگر هنوز به این بخش مهارت ندارید، لازم است بدانید که افعال آلمانی مانند افعال انگلیسی هستند به طوری که تغییر در زمان می تواند شامل تغییرِ حرف صدا دار در ریشه ی فعل («swim» به «swam»)، افزودن پسوندی به فعل که ریشه ی آن را تغییر نمی دهد (“play” به ” played”) یا ترکیبی از هر دوی آنها (“bring” به ” brought”) باشد. آلمانی ها به افعالی که حرف صدا دارشان تغییر می کند افعال قوی، به آنهایی که پسوند می گیرند، افعال ضعیف و به ترکیب این دو، افعال ترکیبی می گویند. اکثر افعال آلمانی ضعیف هستند و شما باید برای گذشته ی ساده یک te و برای اسم مفعول یک t به ریشه ی فعل اضافه کنید.
به عنوان مثال، در مورد فعل spielen (به معنی بازی کردن):

Ich spielte Tennis im Park.

(من در پارک، تنیس بازی کردم.)

افعال قوی با تغییر حرف صدا دار، مانند schwimmen (شنا کردن)، ممکن است به شکل زیر صرف شوند:

Ich schwamm in dem Pool.

(من در استخر شنا کردم.)
افعال ترکیبی کمیاب تر هستند، مانند bringen (آوردن):

Ich brachte einen Kuchen für die Party.

(من یک کیک به مهمانی آوردم.)
وقتی می خواهید بگویید کاری را انجام خواهید داد، می بینید که زمان آینده ی آلمانی آسان تر است. تنها چیزی که نیاز دارید فعل werden و مصدر فعل مدنظرتان است.
بنابراین، می توانید اینطور بگویید:

Ich werde um ۲۱ Uhr schlafen.

(من ساعت ۹ شب می خوابم)
افعال معین، نوع دیگری از افعالِ بسیار کاربردی هستند. در کل شش عدد از این افعال وجود دارد: dürfen (ممکن است)، wollen (خواستن)، können (توانستن)، sollen (باید)، müssen (باید) و mögen (دوست داشتن). این افعال، احتمال یک عمل را بیان می کنند و معمولاً تنها به مصدر فعل مد نظر نیاز دارند. برای صرف، می توانید بگویید که آنها در گروه افعال ترکیبی قرار می گیرند و شیوه ی تغییرِ ریشه، به زمان صرف فعل بستگی دارد. در ادامه یک مثال آورده شده است:

Ich muss in den Supermarkt gehen.

(من باید به سوپر مارکت بروم.)
جملات روایتی ساده استفاده کنید تا بیش از حد به مغزتان فشار نیاید. با این حال هر گاه قوی تر شدید، می توانید به سراغ جملات طولانی تری رفته و انواع افعال را با هم ترکیب کنید. به زودی صدای درونی شما به همان اندازه که به زبان مادریتان مسلط است در زبان آلمانی هم روان خواهد شد!

۵-از دیکشنری آلمانی استفاده کنید

بعضی از کلمات آلمانی واقعاً سرگرم کننده هستند، حتی برای ساده ترین اشیا و شما نباید آنها را از دست بدهید. در طول روز وقتی چیزی را می بینید و کلمه ی آلمانی آن را نمی دانید، فرهنگ لغت خود را درآورید و همان جا به دنبال عبارتش بگردید تا بعداً فراموش نکنید. این کار می تواند یک روش فوری و سرگرم کننده برای یاد گرفتن تعداد زیادی از واژگان آلمانی جدید باشد و در واقع هیچ دردسری هم ندارد، مخصوصاً اگر از برنامه ای مانند dict.cc (که در Google Play و Apple App Store موجود است) استفاده کنید.

۶-خاطراتتان را به آلمانی بنویسید

خاطره نویسی یک روش دوست داشتنی برای ثبت وقایع روزانه است، اما اگر به زبان آلمانی نوشته شود، می تواند فرصتی عالی برای تمرینِ خواندن و نوشتن نیز باشد. هیچ روزی مثل روز دیگری نیست، بنابراین هر اتفاقی باعث می شود تا شما بتوانید جملات جدیدی بنویسید. همچنین این کار فرصتی مناسب برای امتحان واژگان جدیدی که آن روز آموخته اید نیز هست. بعلاوه، ما توصیه می کنیم که به شیوه‌ی قدیمی عمل کنید و برای این کار از قلم و کاغذ استفاده کنید زیرا کامپیوتر ممکن است ترجمه یا کارهای دستوری که ترجیح می دهید خودتان انجام دهید را برایتان انجام دهد. همچنین گفته شده که یادداشت های دست نویس برای حفظ اطلاعات مفیدتر هستند؛ بنابراین، دفتر خاطرات عزیزتان را به Liebes Tagebuch تغییر داده و نوشتن را آغاز کنید.

 

۷-فایل های صوتی آلمانی زیادی گوش دهید

اگر یک زبان خارجی برای شما بیگانه به نظر برسد، همانطور هم باقی خواهد ماند؛ و این موضوع می تواند در تسلط بر آن مشکلاتی ایجاد کند. حتی اگر چیزی هم نفهمید، تنها گوش دادن به صوتِ آن زبان می تواند مهارت گوش دادنِ شما را تقویت کند. تا جایی که می توانید به صداهای آلمانی گوش دهید، حالا هر چه که بود، یک مکالمه ی ضبط شده، کتاب صوتی، مونولوگ نوشتاری یا یک پادکست موضوعی خاص. حتی وقتی دارید یک کار را بدون فکر کردن انجام می دهید، یک فایل صوتی آلمانی را باز کنید تا در پس زمینه پخش شود. این یک روش آسان برای قرار گرفتن در معرض زبان آلمانی در برنامه ی روزانه و عادت دادنِ گوشتان به این زبان است.
اما در مورد انتخاب فایل های صوتی خود هوشمندانه عمل کنید. به جای یک نمایش رادیویی روی صحنه، به دنبال فایل های صوتی با سرعت کمتر مانند پادکست باشید یا به جای آهنگ رپ، یک تصنیف آلمانی را انتخاب کنید. این کار به شما این امکان را می دهد تا به راحتی با محتوا هماهنگ شوید، حتی اگر در ابتدا تمرکز نداشته باشید، می توانید در حد چند کلمه با آن همراه شوید. نیاز نیست معنای هر چیزی که می شنوید را بفهمید – فقط اسامی و افعال اصلی را پیدا کنید.
بعلاوه، زبان آلمانی به اسامی ترکیبی، علاقه خاصی دارد، بنابراین اگر یکی از این کلمات را شنیدید، آن را یادداشت کنید و سعی کنید معنی آن را در حد توانایی خود به صورت تجزیه و تحلیل پیدا کنید. ترکیب کلمات کاملاً تحت اللفظی ست، بنابراین آنها فرصتی عالی برای یادگیریِ همزمانِ چندین کلمه ی جدید هستند.

۸-با صدای بلند آلمانی صحبت کرده و آن را ضبط کنید!

از آنجایی که خودآموزان به تنهایی مطالعه می کنند، ممکن است قسمت بزرگی از یادگیری زبان را از دست بدهند و آن مهارت مکالمه است! حتی اگر تنها هستید، سعی کنید کلمات آلمانی که بلد هستید یا در حال یادگیری آنها هستید را با صدای بلند بگویید و صدای خود را ضبط کنید. خواندنِ یک قطعه، تقلید صدا از یک بومی آلمانی، خواندن یک آهنگ آلمانی – هرچه که هست، آن را با میکروفن ضبط کرده و مرتباً گوش دهید تا ببینید چه چیزی از زبان شما خارج می شود و اشکال کارتان در کجاست. همانطور که زبان آلمانی شما بهبود پیدا می کند، گوش های شما تفاوت های ظریف را بهتر درک می کنند و آن تلفظ شیرین بومی که همه ی ما می خواهیم را بدست می آورید.

۹-یک شریک برای مکالمه ی آلمانی تان پیدا کنید

اگر خوش شانس باشید، یک آلمانی زبان در اطرافتان پیدا خواهید کرد که بخواهد با شما صحبت کند، در غیر این صورت، می توانید به صورت آنلاین یک دوست برای خودتان پیدا کنید. اگر اعتماد به نفس کافی ندارید، برای شروع به یک ربات مکالمه بروید و در آنجا مکالمات روزمره ی معمولی داشته باشید.
ممکن است کمی ترسناک باشد، اما بخشی از سیستم مطالعه ی روزانه، این است که روش های مطالعه خود را به صورت عادت های روزمره درآورید؛ بنابراین با این مکالمات آلمانی، مانند هر گفتگوی روزمره ی دیگر رفتار کنید. آن را در سطح معمولی نگه دارید و از رویدادهای روزانه کمک بگیرید تا کمتر شبیه فیلمنامه شود. روزانه برای چند دقیقه مکالمات کوتاهی داشته باشید تا هم روی مهارت نوشتاری و هم مهارت مکالمه‌تان کار کنید.

۱۰-آزمون های آلمانی خود را بسازید

آزمون ها و امتحانات شخصی خود را بسازید تا در ابتدا و یا پایان روز برای تست آموخته های خود از آنها استفاده کنید. لازم نیست این آزمون ها طولانی باشند – خلاق باشید و مدل چند گزینه ای، جای خالی، تطابق کلمه و تصویر و موارد دیگر را امتحان کنید! خود را با چند سوال سریع به چالش بکشید و سعی کنید آزمون ها را به صورت جامع طراحی کنید (یعنی در آنها اطلاعات جدید و قدیمی خود را در کنار هم بسنجید) و مطمئن شوید که برای نمرات خوب به خودتان جایزه هم می دهید!
با تبدیل کردن مطالعه ی آلمانی به یک کار روزانه؛ یادگیری این زبان برایتان بسیار آسان تر می شود و بدون آنکه متوجه ی گذشت زمان شوید در آن پیشرفت خواهید کرد. زبان آلمانی خود را به صورت مستمر استفاده کرده و مدام آن را مرور کنید، تا مهارت های شما از زنگ زدگی در امان بمانند!

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه