وبلاگ

مهاجرت تحصیلی در سال 2022

مهاجرت

مهاجرت تحصیلی در سال 2022

مهاجرت تحصیلی در سال 2022

مهاجرت تحصیلی در سال 2022 افزایش پیدا کرده است.

در امر مهاجرت تحصیلی که یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی به خصوص در میان قشر جوان‌تر است به دلیل وجود تقاضاهای بسیار زیاد و همچنین ایجاد اشباع به خصوص از سوی کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، بسیار جنبه رقابتی پیدا کرده که این جنبه رقابتی اصلا به معنای غیرممکن شدن این امر نیست. از طرفی با وجود تقاضاهای بسیار زیاد و اشباع مذکور، برخی کشورها در زمینه پذیرش تحصیلی از میان دانشجویان بین‌المللی مانند کانادا یا استرالیا و به ویژه کانادا نه تنها در این زمینه محدودیتی اعمال نکرده بلکه بنا به سیاست‌های پذیرش مهاجر برای بهبود اقتصاد و استحکام بیشتر بازار کار و همچنین جبران کمبود نیروی کار و یا تخصص‌های خاص مورد نیاز در آن‌ها، اخذ پذیرش تحصیلی را نسبت به گذشته برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر و همچنین راحت‌تر نموده است. البته به واسطه همین نیاز به تخصص‌های خاص، کمبود نیروی کار و یا تقویت اقتصاد و بازار کار که حتی پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیز در این زمینه‌ها دارای نیاز و تقاضا هستند، پس برای دیگر کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی مانند آلمان، انگلیس، آمریکا و… با وجود جنبه رقابتی بسیار بالاتر به دلیل مذکور، متقاضی با دارا بودن یکسری صلاحیت‌های خوب و مناسب می‌تواند به آن کشورها هم مهاجرت تحصیلی کرده و حتی می‌توان گفت که با کمی راهنمایی از سوی متخصصین امر مهاجرت تحصیلی و سنجش مهارت‌های خود و تصمیم‌گیری درست در بسیاری از مواقع اتفاقا بسیار این امر راحت هم انجام می‌گردد. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل درباره مهاجرت تحصیلی صحبت نموده و همچنین پیرامون برخی از کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی و اشاره به شرایط هر کدام نیز مختصر بحثی داشته باشیم تا در انتخاب این مسیر راحت‌تر بتوانید عمل کنید.

مهاجرت تحصیلی در دوران کرونا

شیوع ویروس کرونا جنبه‌های مختلف زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داد و تغییرات عمده‌ای را در سبک زندگی انسان ایجاد کرد. یکی از مهم‌ترین پیامدهای این جریان محدودیت‌های رفت و آمد و سفر بود که صدور انواع ویزای کشورها را به حالت تعلیق درآورد. یکی از گروه‌هایی که از چنین وضعیتی ضربه شدیدی خوردند، مهاجران، به ویژه دانشجویان بین‌المللی بودند. با بسته شدن مرزها و عدم صدور ویزای تحصیلی، برنامه تحصیلی دانشجویان نیز دستخوش تغییر شد. برخی از کشورها همچون کانادا امکان تحصیل آنلاین را برای دانشجویان فراهم کردند تا به آموزش آن‌ها لطمه‌ای وارد نشود. در ماه اکتبر و نوامبر، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مرزهای کشورها مجددا باز شده و دانشجویان بین‌المللی اجازه سفر به کشور مقصد را پیدا کردند. با آغاز سال 2021 و شروع واکسیناسیون در بسیاری از کشورهای جهان، دورنمای مثبتی برای بهبود اوضاع دیده می‌شود. در حال حاضر ویزاهای تحصیلی مجددا در حال صدور است و دانشجویان پس از ورود به کشور مقصد، به مدت دو هفته باید در قرنطینه اجباری به سر ‌ببرند. همچنین دانشگاه‌ها در بسیاری از مناطق جهان همچنان در حالت تعلیق بوده و آموزش به صورت آنلاین ادامه دارد. به نظر می‌رسد که تا نیمه سال 2021 و توزیع گسترده واکسن کرونا در سطح جهان، اقدامات احتیاطی در بالاترین حالت ممکن در دستور کار قرار بگیرند.

مزیت های مهاجرت تحصیلی چیست؟

1.آموزش عالی

آموزش عالی یکی از مهترین دلایلی است که افراد اقدام به مهاجرت تحصیلی می کنند و عموماً افراد جوان تر، تحصیلات خارج از کشور را در زمینه ای دنبال می کنند که در کشورشان در دسترس نبوده و یا دانشگاه هایی خارج از کشور ارائه پیشرفته تر و یا مدرک معتبرتری نسبت به کشور خودشان ارائه میدهد. در هر مقطعی که در خارج از کشور (کشورهایی مانند استرالیا و کانادا) ادامه تحصیل دهید، شرایطی برایتان محیا خواهد شد که بتوانید اقامت خود را به طور نامحدود تمدید نمایید. مهاجرت تحصیلی فرد را قادر میسازد تا علاوه بر اخذ مدرک بین المللی و معتبر، مهارت زبانی خود را تقویت کنید، زندگی در محیط جدید را تجربه کنید و با اقلیم و فرهنگ های مختلف آشنا شوید.

2.موقعیت شغلی

با اخذ ویزای تحصیلی و مجوزstudy permit  (مجوزی که در فرودگاه کشور مقصد با در دست داشتن ویزای تحصیلی به فرد تحویل داده می شود.) در بعضی از کشورها امکان فعالیت شغلی به صورت پاره وقت را خواهید داشت. برای مثال در کشور کانادا دانشجو هفته ای 20 ساعت (معمولا در روز های شنبه و یکشنبه) میتواند اموری تحت عنوان کار دانشجویی انجام دهد. از طرفی هم دانشجویان می توانند با انتخاب کالج به جای دانشگاه پس از اتمام دوره، بطور مستقیم و بدون دغدغه وارد بازار کار شوند

3. افزایش کیفیت زندگی

انسان از زمان تولد تا پایان زندگی بدنبال کشف تجربیات بهتر و جدید است تا بتواند روند زندگی خود را بهبود بخشیده و برای خود، خانواده و جامعه مفید باشد، لذا مهاجرت به یک کشور مدرن و پیشرفته باعث میشود تا فرد سطح بالاتری از کیفیت زندگی را تجربه کرده و از امکانات بروز جامعه لذت ببرد.

معایب مهاجرت تحصیلی چیست؟

1.دوری از خانواده و مسائل احساسی

ایرانیان بیشتر از هر جامعه دیگری وابسته به خانواده بوده و در مباحث مهاجرتی دوری از خانواده از جمله مسائلی است که می تواند دغدغه ای برای مهاجرت باشد. اما برای داشتن آینده بهتر و دستیابی به اهداف خود تحمل این مسئله آسان تر خواهد شد و همچنین مهاجرت تحصیلی می تواند در آینده به پیشرفت خانواده نیز بیانجامد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که فرد میتواند در ایام تعطیلات به کشور خود بازگردد.

2. پرداخت شهریه:

هزینه زندگی و تحصیل در کشور های پیشرفته و جوامع بین المللی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و … در مقایسه با سایر کشورها به مراتب بیشتر است و سوال اینجاست که  فرد این هزینه ها را چطور باید تامین نماید؟

الف – حامی مالی : داشتن حامی مالی میتواند کمک به سزایی در تامین آسایش فرد محصل داشته باشد.

ب –  بورسیه شدن (کمک هزینه از طرف دانشگاه مقصد): با توجه به رزومه قوی فرد و نوع رشته و دانشگاه یا کالج انتخابی ,این قابلیت وجود دارد که شما بتوانید مبلغ و یا مبالغی را از دانشگاه جهت کمک هزینه دریافت نمایید.

ج – کار دانشجویی : در بعضی کشورها مانند کانادا افراد دانشجو اجازه دارند ساعاتی در هفته را بصورت پاره وقت کار کنند که این امر برای تامین مخارج زندگی دانشجویان نقش بسازیی را ایفا کند.

برای مهاجرت تحصیلی چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در ابتدا باید مواردی در خصوص متقاضی مشخص شده باشد. این موارد شامل پرسش های زیر می شود:

1. چه رشته و چه کشوری را برای مقصد در نظر دارد؟

2. آیا شرایط اقتصادی ایشان با هزینه های کشور مقصد همخوانی دارد؟

3. شرایط کلی تقاضی از نظر سن و مدارک با مقطع مدنظر تطابق دارد یا خیر؟

4. در نهایت، آیا برای رسیدن به هدف مهاجرت تحصیلی کلیه شرایط را دارا هستند یا خیر؟

یافتن مناسب ترین پاسخ ها برای سوالات احتمالی، شاید کار دشواری به نظر برسد، اما تیم اجرایی گروه مهاجرتی ادب تمام راه کارهای اساسی را به شما پیشنهاد خواهد داد، تا علاوه بر اخذ تضمینی پذیرش در هر مقطع و هر رشته ای، ویزای تحصیلی خود را نیز اخذ نموده و اقامت کوتاه مدت خود را آغاز نمایید.

پس از ارائه کامل مدارک مورد نیاز به تیم مهاجرتی ادب، در صورت مساعد بودن شرایط متقاضی بین 20 الی 30 روز پذیرش کالج یا دانشگاه مورد نظر برای متقاضی صادر میگردد. با پرداخت بخشی از شهریه که از طرف کالج یا دانشگاه مورد نظر تعیین می شود نامه نهایی برای اخذ ویزا صادر میگردد. بعد از صدور نامه نهایی با ارائه مدارک ویزا پرونده شما جهت بررسی به سفارت کشور مورد نظر ارسال خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی چیست؟

هر کشور، هر دانشگاه و هر رشته تحصیلی نیاز به مدارک متفاوتی از سوی فرد متقاضی دارند. اما مدارک متداول برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا معمولا شامل موارد زیر میباشد.

الف- مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش:

1. اصل پاسپورت

2. اصل شناسنامه و کارت ملی

3. اصل مدارک تحصیلی و ریز نمرات (دیپلم-پیش دانشگاهی-لیسانس و…)

4. اصل در صورت داشتن مدرک زبان (ایلتس-تافل-پی تی ای)

5. ارائه مدارک آکادمیک گذرانده شده با مدرک معتبر.

6. رزومه

7. متن انگیزه نامه

ب – مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا:

1. پرداخت بخشی از شهریه تعیین شده کالج یا دانشگاه

2. کارت ملی و شناسنامه های والدین(در صورت تاهل شناسنامه همسر-سند ازدواج)

3. ارائه مدارک مالی از قبیل:

  نامه تقبل هزینه (نامه ای از طرف حامی مالی که نشان دهنده تقبل هزینه های دانشجو از طرف حامل مالی میباشد.)

  نامه ی بانکی

  گردش حساب بانکی 3 الی 6 ماه اخیر

  اسناد منزل

  اجاره نامه

  اسناد ثبتی شرکت

  و….

4. صفحات مهر ورود و خروج و ویزای های سابق متقاضی

با توجه به اینکه دارا بودن مدرک زبان تخصصی نکته ای ضروری میباشد، در بیشتر دانشگاه ها از شما مدرک تافل یا آیلتس آکادمیک می خواهند. البته اگر تحصیلات قبلی خود را در دانشگاه های انگلیسی زبان گذرانده باشید نیاز به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت. اگر متقاضی مدرک معتبر زبان نداشته باشد اصلا جای نگرانی وجود ندارد! چرا که گروه مهاجرتی ادب حتی بدون داشتن مدرک زبان هم توان اخذ پذیرش متقاضیان را دارد. همچنین در صورتی که قادر به تنظیم رزومه ایده‌آل و انگیزه نامه (SOP) مناسب نباشند. کارشناسان گروه مهاجرتی ادب میتوانند به درستی به تنظیم مدارک مورد نیاز متقاضی بپردازند

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف چقدر است؟

در بیشتر دانشگاه های دنیا، تحصیل در مقطع دکترا رایگان است و حتی به دانشجویان این مقطع بورسیه تعلق می گیرد. اما به جز موارد خاص، دانشجویان کارشناسی ارشد برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. البته دراتریش، سوئیس و آلمان، دانشگاه فقط هزینه ترمیک را از دانشجو دریافت می کند که مبلغ آن در حد چند صد یورو است و با توجه به خدماتی که به دانشجو ارائه می شود ناچیز می باشد.

تحصیل در برخی دانشگاه های آسیایی نیز با پرداخت شهریه همراه است اما نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی هزینه کمتری دارد.

آیا واجد شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی هستید؟

بسیاری از دانشجویان ایرانی نه تنها برای مهاجرت تحصیلی هزینه ای نمی پردازند بلکه حقوق ماهیانه نیز از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت می کنند. شاید فکر کنید اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آمریکایی و اروپایی دشوار و پیچیده است. اما اگر از روند اخذ آن آگاهی کافی داشته باشید می توانید به راحتی از بورسیه بهره مند شوید. بسیاری از افرادی که در دانشگاه های آمریکا و کانادا در مقطع دکترا پذیرش می شوند، بورسیه تحصیلی به آن ها تعلق می گیرد. اما بورسیه در دانشگاه های اروپایی تنها به موقعیت های خاصی داده می شود و عمومی نیست!

آیا رایزنی با دانشگاه مورد نظر ضروریست؟

به جز در موارد خاص، معمولا برای apply و پذیرش نیازی به رایزنی با دانشگاه ندارید اما رایزنی با دپارتمان مورد نظر شما در دانشگاه می تواند درک بهتری از رشته تحصیلی و شرایط دانشگاه در ذهن شما ایجاد کند. توصیه ما این است که با دفتر دپارتمان ارتباط برقرار نمایید. مزیت چنین کاری این است که باعث می شود با اساتید رشته تحصیلی انتخابی بیشتر آشنا شوید و از فعالیت های علمی دپارتمان اطلاعات شفاف تری بدست آورید.

 افرادی که می خواهند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند معمولا قبل از apply رسمی با اساتید خود مکاتباتی را انجام می دهند یا حتی به صورت تصویری با آنها ارتباط برقرار می نمایند. این اقدامات برای جلب نظر اساتید جهت پذیرش شما بسیار موثر می باشد.

تحصیل در المان

آیا برای مهاجرت تحصیلی می توان از طریق موسسات اعزام دانشجو اقدام کرد؟

آیا می توان به موسسات مهاجرت تحصیلی که مهاجرت را تضمین میکنند اعتماد کرد؟ پاسخ سوال این است که امروزه تعداد موسساتی که در زمینه خدمات مهاجرت تحصیلی فعالیت می کنند بسیار زیاد می باشد. اما موسساتی مورد اطمینان هستند که از وزارت علوم مجوزهای قانونی را دریافت کرده باشند. این موسسات می توانند اقدامات لازم را برای apply و پذیرش را در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام دهند.

مهاجرت تحصیلی رایگان

برخی از افراد بسیار علاقه مند برای تحصیل در خارج از ایران هستند اما هزینه بالای شهریه ها به رقم بالارفتن نرخ دلار و یورو  باعث بوجود آمد مشکلات مالی برای بسیاری از متقاضیان شده است. به همین دلایل برخی از دانشجویان از ادامه تحصیل در خارج از کشور منصرف می شوند. اما حقیقت آن است که امکان تحصیل رایگان و یا با حداقل هزینه ها برای دانشجویان در خارج از کشور هم فراهم است.

برخی از کشورها بخصوص کشورهای اروپایی برای جذب دانشجویان و استعداد هایی که به دلیل مسائل مالی کشف نشده اند اقدام به ارائه دوره های آکادمیک با پایین ترین هزینه ها شده اند. در ادامه بررسی برخی از این کشورها و شرایط مهاجرت تحصیلی رایگان به این کشورها خواهیم پرداخت:

 • آلمان: اولین و مهم ترین کشور اروپایی که به دانشجویان بین المللی خدمات آموزش رایگان ارائه میکند. آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت دانشجویان به آنها امکان تحصیل رایگان در برخی دانشگاه های دولتی خود میدهد. تنها هزینه ای که دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید پرداخت کند هزینه خدمات دولتی است. بسته به دانشگاه محل تحصیل بین 150 تا 250 یورو بابت هزینه های خدمات دولتی توسط دانشجو پرداخت می شود. نرخ پایین هزینه تحصیل، اقتصاد پویا، صنعت قدرتمند و نظام آموزشی قوی، آلمان را به یکی از مهم ترین قطب های آموزشی تبدیل کرده و در مرکز توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.
 • فرانسه: جالب است بدانید کشور زیبای فرانسه هم خدمات تحصیل رایگان به دانشجویان بین المللی ارائه میدهد. شاید این کشور به اندازه آلمان از صنعت قوی و نظام آموزشی خوبی برخوردار نباشد اما تحصیل در فرانسه به شدت جذاب و خاطره انگیز می باشد. دولت این کشور برای خدمت رسانی به دانشجویان بین المللی در پی ارائه دروس به زبان انگلیسی است تا دانشجویان به راحتی فرانسه را برای تحصیل انتخاب کنند. در رشته های فنی و مهندسی دانشجویان مبلغی برای خدمات کلاس های عملی پرداخت میکنند که برای دانشجویان اروپایی 170 یورو در سال است و برای دانشجویان غیر اروپایی 2800 یورو در سال می باشد. البته جای نگرانی برای دانشجویان غیر اروپایی وجود ندارد چرا که اغلب دانشگاه های فرانسه اسکالرشیپ های خوبی به دانشجویان خود ارائه میکنند مثلا در سال 2019 اسکالرشیپ دانشگاه های فرانسه بین 7 تا 21 هزار یورو در سال بود. هزینه زندگی در فرانسه نسبت به آلمان پایین تر است و متوسط هزینه زندگی در این کشور 9500 یورو است. البته اگر قصد زندگی در شهرهایی مثل پاریس را داشته باشید قطعا مبلغ بیشتری را برای زندگی در فرانسه در نظر بگیرید.

مهاجرت تحصیلی در سال 2022

 • کشورهای نوردیک:  کشورهای نوردیک به تعدادی از کشورهای اروپا اطلاق میشود که در تقریبا فرهنگ و جغرافیای یکسانی دارند. این کشورها شامل دانمارک، فنلاند، سوئد، ایسلند و نروژ است. کشورهایی با شاریط اقتصادی و اجتماعی خوب که در شمال اروپا قرار دارند. این کشورها جز شاد ترین و زیبا ترین کشورهای جهان هستند. تحصیل رایگان در این کشور ها طرفداران زیادی دارد. تحصیل در نروژ مانند آلمان کاملا رایگان است. در هیچ یک از مقاطع تحصیلی دانشگاه های دولتی این کشور از دانشجویان شهریه دریافت نمیشود. تنها هزینه های خدمات دولتی است که برعهده ی دانشجویان می باشد که آن هم سالیانه بین 300 تا 600 کرون نروژ پرداخت می شود. در ایسلند هم تحصیل کاملا رایگان است و تنها هزینه ثبت نام از دانشجویان اخذ می شود که مبلغی معادل 75 هزار کرونای ایسلند است. اما در کشورهای دانمارک، فنلاند و سوئد برای تحصیل دانشجویان بین المللی غیر اروپایی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خدمات تحصیل رایگان ارائه نمیشود. این کشورها در مقطع دکتری فول فاند هستند یعنی بورسیه کامل از طرف دانشگاه دریافت میکنند و هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نمیکنند. در فنلاند تحصیل به زبان فنلاندی یا سوئدی رایگان است. شهریه دانشگاه ها در دانمارک بین 45 تا 120 هزار کرون دانمارک، در سوئد بین 80 تا 145 هزار کرون سوئد و در فنلاند بین بین 6 تا 18 هزار یورو در سال است. شهریه ها کاملا به دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی دانشجو بستگی دارد.
 • اتریش: پایتخت کشور اتریش، وین در سال 2017 سیزدهمین شهر مورد علاقه دانشجویا بین المللی انتخاب شد. این کشور برای دانشجویان اروپایی شهریه تحصیلی دریافت نمیکند و تنها هزینه ثبت نام از آنها اخذ میکند که مبلغی حدود 400 یورو است. برای دانشجویان بین المللی هم شرایط تقریبا یکسانی دارند بااین تفاوت که هزینه ثبت نام آنها تقریبا دو برابر هزینه ثبت نام دانشجویان اروپایی است و حدود 800 یورو باید هزینه ثبت نام پرداخت کنند. هزینه زندگی در وین اتریش کم بالا بنظر میرسد اما ارزش تحصیل در این کشور زیبای اروپایی را دارد. هزینه زندگی در اتریش حدود 12 هزار یورو در سال است.
 • آرژانتین: آرژانتین 31مین کشور مورد علاقه دانشجویان بین المللی در سال 2019 خدمات کاملا رایگان برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه های دولتی خود ارائه میکند. در ابتدای امر مبلغ بسیارکمی برای ثبت نام از دانشجویان اخذ میکنند اما مابقی تحصیل آنها رایگان است. اما در مقابل دانشگاه های خصوصی این کشور در سال حداقل حدود 5 هزار دلار آمریکا شهریه دریافت میکنند که نسبت به هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی هزینه ی بسیار بالایی دریافت میکنند.
 • هند: از جمله کشورهای ارزان برای تحصیل دانشجویان بین المللی است. تدریس اکثر دورس به زبان انگلیسی در هند این کشور را برای تحصیل در بین دانشجویان بین المللی محبوب کرده است. هزینه زندگی در هندوستان بسیار پایین است.هزینه زندگی در هند نسبت به انگلستان 163 درصد ارزان تر است. با 4 هزار دلار آمریکا در هند میتوان یک زندگی کاملا لوکس داشت. همچنین اجاره منزل در هند تقریبا 391 درصد نسبت به انگلستان ارزان تر است. تنها محدودیت تحصیل در هند، اشتغال به کار دانشجویان بین المللی است. دانشجویان نمیتوانند در طول تحصیل خود مشغول به کار شوند.
 • تایوان: پایتخت تایوان یعنی تایپه 17مین شهر بزرگ  دنیا و 14مین کشور ارزان دنیا در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است. دانشگاه هایی با امتیاز بالای بین المللی و هزینه زندگی پایین از جمله مزایای این کشور برای مهاجرت تحصیلی است. برای مثال دانشگاه National Taiwan University (NTU) که شصت و نهمین دانشگاه برتر جهان در سال 2020 شناخته شد، شهریه هایی بسیار مقرون به صرفه ای دارد. میانگین شهریه رشته های این دانشگاه 3500 دلار آمریکا برای یک سال است.
 • کشورهای زیادی برای دانشجویان بین المللی خدمات تحصیل رایگان یا اسکالرشیپ های متنوع ارائه میکنند. بخصوص ددر کشورهای اروپایی تعداد زیادی از دانشگاه ها تحصیل رایگان را برای دانشجویان خود فراهم کرده اند. کشورهایی چون لهستان، ایتالیا، اسپانیا، یونان، لوگزامبورگ، برزیل، جمهوری چک و بلژیک از جمله کشورهایی هستند که تحصیل در آنها رایگان یا با حداقل هزینه امکان پذیر است.

موسسه مهاجرت تحصیلی

موسسه مهاجرت تحصیلی، زیرمجموعه ای از موسسات مهاجرتی هستند که اقدام به اعزام دانش آموزان و دانشجویان به مراکز آموزشی سراسر جهان می کنند. موسسات مهاجرتی متشکل از مشاوران، وکلا و سایر کارمندان است که کاملا به قوانین و شرایط مهاجرتی بین المللی مسلط هستند. این موسسات خدماتی چون مشاوره، ارزیابی پرونده متقاضی، اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه ها و مدارس، اخذ ویزای دانشجویی، اخذ ویزای گاردین و … را ارائه می دهند. با توجه به تغییرات مداوم قوانین بین المللی مهاجرتی، پیشنهاد میشود قبل از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی با یکی از موسسات مهاجرت تحصیلی مشاوره کنید. چرا که ممکن است با کوچک ترین سهل انگاری هزینه، زمان و موقعیت های مناسب مهاجرتی را از دست بدهید. این موسسات میتوانند یک راه روشن را برای ادامه تحصیل و زندگی در سایر کشورها را پیش پای شما بگذارند و حتی بعد از مهاجرت تحصیلی شما، خدمات تمدید ویزا، اخذ خوابگاه و … که دردسرهای ریز و درشت خاص خود را دارند را برطرف کنند.

مانند هر حرفه ی دیگری بین موسسات مهاجرتی نیز شیادان و کلاهبرداران زیادی وجود دارد. پیشنهاد می شود حتما از خدمات موسساتی که دارای مجوز وزارت علوم و سابقه کاری ارزنده هستند، استفاده کنید. برای اطمینان از معتبر بودن موسسه مهاجرتی چندین راه حل وجود دارد اما ساده ترین روش ها آن است که در زمان حضور در این موسسه میتوانید درخواست پروانه کسب و مجوز تأسیس موسسه را از مسئولان شرکت درخواست کنید و یا در وبسایت رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری لیست اسامی موسسات مجاز و غیر مجاز اعزام دانشجو را بررسی نمایید.

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی بستگی به سن فرد و قوانین کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده است، دارد. متقاضیان از سنین 3 تا 18 سال برای تحصیل در مدارس در مقاطع دبستان و دبیرستان اقدام کنند. هرچه سن فرد پایین تر باشد می تواند راحت تر مهاجرت نموده و مشغول تحصیل در کشور مد نظر خود شود. همچنین یکی از والدین خود را به عنوان همراه و حامی در کشور مقصد همراه خود داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها به یک نفر از والدین دانش آموز ویزای گاردین یا ویزای همراه تعلق میگیرد. والد دیگر میتواند نوع دیگری از ویزاها مانند ویزای کاری یا تحصیلی را اخذ کند و به خانواده خود ملحق شود.

برای اطلاع بیشتر درباره ویزای گاردین اینجا را بخوانید.

برای متقاضیان تحصیل در اغلب کشورها مانند استرالیا یا انگلستان، الزامی برای داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر وجود ندارد. در دوران دبستان بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی 6 تا 8 سالگی است و برای دوران دبیرستان بازه سنی 14 تا 18 سال بسیار ایده آل هستند. این بازه های سنی عمومی هستند و برای تصمیم گیری دقیق تر بهتر است به قوانین کشور مدنظر برای مهاجرت تحصیلی مراجعه کنید.

برای تحصیل در دوره های آکادمی بهتر است دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به مهاجرت تحصیلی نماید. چرا که اولاً دوران تحصیل در دوره کارشناسی ارشد طولانی تر است و ممکن است این مدت طولانی تنهایی و دور بودن از خانواده باعث آزردگی خاطر دانشجو شود. ثانیاً هزینه تحصیل در دوران کارشناسی بیشتر از هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا است. برخلاف قوانین دانشگاه های ایران اغلب دانشگاه ها جهان شهریه بیشتری برای تحصیل در مقطع کارشناسی نسبت به سایر مقاطع تعیین میکنند. ثالثاً فرصت های شغلی بیشتری برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. رابعاً در اغلب دانشگاه ها اسکالرشیپ ها و فاندهای بیشتری برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نسبت به مقطع کارشناسی ارائه میشود

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه