وبلاگ

قوانین کار در المان

کسب و کار

قوانین کار در المان

قوانین کار در المان

قوانین کار در آلمان در سال 2022 همانند سال های گذشته از شرایط خوبی برخوردار است، بهمین دلیل این کشور همچنان ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار دارد که آن را حتی برای افرادی خارج از اتحادیه اروپا نیز در صورت داشتن شرایط لازم صادر می کند. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان است؛ به همین دلیل فرصت ‎های ‎شغلی زیادی برای مهاجرین خارجی و متخصصان جویای کار در آنجا دارد. افراد اگر به زبان انگلیسی هم مسلط باشند، می ‎توانند در این کشور شغلی مبتنی بر زبان انگلیسی و مناسب با حرفه‏‏‏‎ی ‏خود پیدا کنند اما دشواری فراوانی پیش رو خواهند داشت. در مقاله پیش رو   به ارائه اطلاعاتی در این خصوص پرداخته شده و سعی بر این بوده تا در نهایت پاسخ سوالات ذیل داده شود:

 • مشاغل مورد نیاز آلمان کدام مشاغل است؟
 • شرایط کاریابی در آلمان چگونه است؟
 • آیا با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم هم میتوان ویزای کاری آلمان را دریافت کرد؟

بازار کار در آلمان در سال 2022  یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که کمترین نرخ بیکاری را دارد. نرخ بیکاری در این کشور در ابتدای 2022، به پایین‏ ترین میزان خود (5.2%) رسید. البته نرخ بیکاری در همه شهرهای آلمان به یک شکل نیست، در شهرهایی مثل مونیخ و بایرن نرخ بیکاری کمتر از سایر شهرهاست. بر اساس مطالعاتی که توسط موسسه‏‏‏‎ ‏فدرال آلمان برای تحقیقات در مورد جمعیت در سال 2018 صورت گرفت، مشخص شد که یک سوم مهاجران شاغل در آلمان از کشورهای غیر اروپایی هستند. در سال 2019 تعداد مهاجران جویای کار و پناهندگان در آلمان به ‏طور قابل توجهی افزایش یافت. در جدول ذیل مشاغل مورد نیاز و دارای بازار کاری خوب در آلمان در سال 2022 بیان شده اند:

 

ثوانین کار در المان

 

بر اساس قوانین کار در آلمان:

طبق قوانین کار در آلمان :آلمان چهارمین و اولین قدرت اقتصادی در اروپا می باشد. کارمندان در این کشور از مزیت دریافت حقوق بالا و بیمه و خدمات اجتماعی ویژه بهره مند هستند. از این رو مهاجران بسیاری از سراسر جهان این کشور را برای مهاجرت کاری خود انتخاب می کنند. مهاجرانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند بهتر است که پیش از مهاجرت با شرایط قانونی کار در این کشور آشنا باشند. قانون کار در آلمان از منابع گوناگونی می باشد.

منابع اصلی قوانین کار در آلمان در واقع عبارتنداز قوانین کار فدرال، قراردادهای جمعی، توافقنامه های کاری و حقوق قضایی در این کشور. روابط کارمند و کارفرما در آلمان، توسط قانون مدنی آلمان و اساسنامه کار در این کشور مورد نظارت قرار دارد. علاوه بر این، تعدادی بسیاری مقررات و قوانین در آلمان وجود دارد که حقوق و تعهدات کارفرمایان و کارکنان را به طور کامل مشخص کرده است.

آنچه خواهید خواند در مورد قوانین کار در آلمان

 • در کشور آلمان قوانین کار و مسئولیت های کارفرما بسته به نوع کارمندی که استخدام می کنند متفاوت است. طبق قوانین کار در آلمان افراد زیر تحت نظارت قانون کار در آلمان قرار دارند:

   

  • تمام کارکنانی که تحت قرارداد کاری کار می کنند و
  • نمایندگان قانونی شرکت (به عنوان مثال، تمام مدیران عامل شرکتهای با مسئولیت محدود و همچنین اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی) و پیمانکارانی که به صورت مستقل تحت یک قرارداد خدمات خود را ارائه می دهند.
   

  طبق قوانین کار در آلمان برخی از این مهمترین حقوق و تعهدات کاری در آلمان عبارتند از:

  حداقل دستمزد کار، ساعات کار قانونی، تعطیلات، مرخصی استعلاجی و زایمان، مقررات ایمنی و بهداشتی، حمایت از کارکنان در برابر اخراج و تبعیض های ناعادلانه در محیط کار.

   

  قوانین کار برای کارمند در آلمان

  بر طبق قانوانین کار در آلمان کسی که برای دیگری مانند کارفرما خدمات خود را ارائه می دهد و کار می کند کارمند  گفته می شود. بر طبق آن کارمند نمی تواند مکان و زمان کارش را تعیین کند و این موضوع کاملا بسته به قوانین و دستورالعمل های رسمی شرکت و کارفرمای وی می باشد.

   

  در آلمان کارکنان می توانند به صورت پاره وقت  و یا تمام وقت یا حتی به عنوان کارمند اجاره ای، برای اهداف کارفرمای خود به ایفای نقش بپردازند. تمام کارمندان در آلمان ممکن است بر اساس یک قرارداد نامحدود یا حتی یک قرارداد برای مدت معینی استخدام شوند.

   

  لازم به ذکر است که در آلمان همه کارکنان از حقوق یکسان برخوردارند و این بدون در نظر گرفتن نوع کارمند می باشد.

   

  قوانین کار برای پیمانکار مستقل در آلمان

  طبق قوانین کار در آلمان در آلمان به کسی که به صورت شخصی کار می کند و در واقع نهادی خود اشتغال است، پیمانکار مستقل گفته می شود. پیمانکاران مستقل در آلمان برای انجام کار یا ارائه خدمات در قبال قرار خود به عنوان یک غیر کارمند معرفی می شوند.

   

  به طور کلی پیمانکاران مستقل از حقوق قانونی یکسان دیگر کارکنان برخوردار نیستند. در همین راستا تعیین اینکه آیا فردی کارمند می باشد و یا یک پیمانکار مستقل بسیار مهم است.

  در عمل، تعیین این امر کمی می تواند مشکل باشد زیرا در نظر گرفتن همه عوامل پیرامون رابطه کاری سخت است. از جمله عواملی که نقش مهمی در شناسایی آن دارند شامل موارد زیر می شوند:

   

  • آیا کارمند موظف است که خود شخصاً وظایفش را انجام دهد؛
  • آیا کارفرمای کارمند نقشی در عملکرد فردی، ساعات رسمی کار و محل کار کارمند خود دارد و یا خیر؛
  • آیا فرد در سازمان کارفرمایان ادغام شده است یا خیر؛ و
  • آیا کارمند مورد نظر از نظر مالی به کارفرمای خود وابسته است یا خیر.
   

  در اینجا لازم به ذکر است که کارفرما در آلمان نمی تواند که با وجود یک قرارداد کاری، رابطه شغلی کارمندش را در صورت وجود، نفی کند.

  به طور مثال کارفرما در آلمان این امکان را ندارد که با یک قرارداد کاری کارمند خود را یک پیمانکار مستقل بنامد. اگر کارفرما مرتکب این اشتباه شود از حمایت های قانونی کارکنان خود، شانه خالی کرده است. این امر ممکن است برای کارفرما موجب پرداخت مالیات معوقه، جریمه و تعقیب کیفری شود.

  به طور کلی، در آلمان حقوق قانونی حفاظت از کارکنان فقط برای کسانی در نظر گرفته می شود که کارکنان اجرایی زیر سطح نمایندگان قانونی شرکت باشند که ما در بالا ذکر کرده ایم.

  بر طبق قانون حمایت از اشتغال در آلمان این افراد باید از حقوق استخدامی بهره مند شوند. زیر مجموعه کارکنانی که در آلمان از حقوق استخدامی بهره مند هستند: کارگران، کارآموزان و کارکنان اجرایی شرکت می باشند.

  در آلمان با آنکه ممکن است برخی از مقررات خاص برای این افراد به اجرا درآید اما کارکنان در آلمان به طور کلی دارای بیشترین حقوق و حمایت های شغلی می باشند.

   

  قوانین کار برای قراردادهای کاری در آلمان

  طبق قوانین کار در آلمان در آلمان، هیچ شرط اجباری برای قراردادهای کاری به صورت کتبی وجود ندارد. با این حال برای اطمینان بهتر حداقل داشتن یک برگه قرار داد که مهمترین جنبه های شغلی در آن نوشته شده باشد همراه با امضای کارفرما و کارمند مهم است. مهمترین جنبه های شغلی در برگه قرار داد عبارتند از:

   

  • تاریخ و زمان شروع کار؛
  • محل کاری که کارمند باید خدمت کند؛
  • موقعیت یا نقش کارمند؛
  • حقوق و مزایای کاری کارمند شامل پاداش ها؛
  • اطلاعات مربوط به روز های تعطیل کارمند؛
  • جزئیات مربوط به زمان لازم برای تغییر شغل؛
   

  این برگه قرار داد بهتر است که در ظرف کمتر از یک ماه از شروع کار شما در آلمان نوشته شود.

  آلمانی ها برخی از مسائل مربوط به استخدام را به صورت کتبی در می آورند. این موارد می تواند شامل: قراردادهای کاری با مدت معین، موافقت نامه ها و همچنین پیمان نامه ها باشند.

  با آنکه داشتن قرارداد کاری در آلمان امری اجباری نیست اما ارائه مفصل یک شغل در یک برگه قرار داد در آلمان امری عادی می باشد.

   

  قوانین کار برای شرایط ضمنی کار در آلمان

  در تمام روابط کاری در آلمان شرایط ضمنی خاصی وجود دارد، این شرایط ضمنی عبارتند از:

   

  • حداقل الزامات دوره اخطار؛
  • تمامی مقررات لازم و مربوط به ساعات کار، بهداشت و ایمنی شغلی؛
  • مرخصی با حقوق و یا بدون حقوق؛
  • پرداخت حقوق در صورت مرخصی به علت بیماری؛ و
  • حداقل دستمزد.
   

  همچنین وظایف ضمنی شامل تعهدات محرمانه نگهداشتن اطلاعات و یا تعهد یک کارمند برای رسیدگی منظم به اموال کارفرما نیز می شود.

   

  قرارداد جامع در آلمان

  طبق قوانین کار در آلمان در آلمان کارفرما به غیر از قرارداد کاری با کارمند امکان قرارداد جامع با دیگر صنوف کاری را نیز دارد. دو نوع قرارداد جامع در آلمان شامل موارد زیر هستند:

   

  1. موافقت نامه بین کارفرما یا انجمن کارفرمایان و اتحادیه های کارگری.
  2. موافقت نامه کاری بین کارفرما و شورای کار.
   

  موافقت نامه های کاری برای کارفرمایان، شورای کار و کارکنان (به جز کارکنان اجرایی) در محدوده درخواست آنها لازم الاجرا استقوانین کار در آلمان در مورد حداقل دستمزد و حقوق در آلمان

  حداقل دستمزد در کل کشور آلمان 8.50 یورو برای هر ساعت کار می باشد. اما استثنائات خاصی نیز وجود دارد. درآمد ساعتی کمتر از 8.50 یورو در صنایع خاص نیز برای افرادی با شرایط ویژه نیز ممکن است که مورد اجرا قرار گیرد.

  در آلمان افرادی که زیر 18 سال سن دارند و یا اینکه در حال سپری دوره های کارآموزی خود هستند از مقررات ملی حداقل دستمزد معافند.

  علاوه بر این، این حداقل دستمزد نیز ممکن است شامل افرادی که در حال سپری کردن بخشی از دوره آموزشی و یا تحصیلی خود هستند نیز در نظر گرفته شود.

   

  گذراندن دوره های کارآموزی در آلمان به مدت سه ماه به صورت اجباری یا داوطلبانه وجود دارد. با این حال، فردی که مدت زمان بیش از 3 ماه در حال کار است می تواند برای دریافت حداقل حقوق اقدام کند.

   

  قوانین کار در آلمان در مورد پاداش کار در آلمان

  در صنایع و شرکت های مختلف آلمان متداول است که به کارمندان پاداش داده شود. در آلمان پاداش ها به صورت غیر قراردادی یا قراردادی پرداخت می شوند.

  به طور کلی، میزان پاداش برای شما می تواند با نظر شما نیز باشد و می توانید در مورد نوع و میزان آن تصمیم گیری کنید. در آلمان پاداش به همه کارکنان به شیوه ای بدون تبعیض باید باشد.

  طبق قوانین کار در آلمان انواع پاداش ها در آلمان شامل یکی از موارد زیر می شوند:

   

  • پاداش های قراردادی یا اختیاری؛
  • پاداشهای مربوط به عملکرد براساس نتایج فردی، تیمی و گروهی؛
  • پاداش وفاداری به آرمان های شرکت؛ 
  • پاداش تقسیم سود. برابری شغلی در آلمان

  طبق قوانین کار در آلمان در آلمان ساعات کار یک کارمند در روز نباید بیش از هشت ساعت در نظر گرفته شود. اما اگر کارمندی مرخصی دریافت کرده است یا اینکه کمتر از روزهای کاری در هفته به کار مشغول می باشد، این امکان وجود دارد که  ساعات کاری وی طوری طراحی شود که حداکثر 10 ساعت در روز باشد.

   

  قوانین کار درمورد روز های کاری هفته در آلمان

  طبق قوانین کار در آلمان به طور کلی، در آلمان به استثنای روزهای خاصی، کار در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی کاملا ممنوع است. علاوه بر این، در آلمان قوانین خاصی برای گروه هایی از کارکنان مانند خردسالان زیر 18 سال و یا بانوان کارمند باردار در نظر گرفته شده است که شامل معافیت حداکثر روزهای کاری اجباری می شوند.

   

  قوانین کار در آلمان در مورد روز های تعطیل در آلمان

  طبق قانوانین کار در المان تعطیلات فدرال در آلمان، تمامی کارمندانی که شش روز در هفته به صورت پیاپی کار کرده باشند باید حداقل 24 ساعت را معادل یک روز مرخصی با حقوق دریافت کنند.

  این حداقل به تناسب هفته کار یک کارمند کاهش نیز می یابد. پس از شش ماه اشتغال کارمندان در آلمان می توانند حق استفاده از تعطیلات دو یا سه هفته ای را نیز داشته باشند.

  کارمندان در آلمان در تعطیلات رسمی حقوق نیز دریافت می کنند. در یک سال کاری در آلمان نه روز برای تعطیلات در نظر گرفته شده است. بسیاری از صنایع و مشاغل در این 9 روز در تمام ایالت ها تعطیل می باشند.

   

   

   

  قوانین کار در آلمان در مورد مرخصی استعلاجی در آلمان

  طبق قوانین کار در آلمان کارمندان در آلمان بر اساس قانون استخدام در این کشور می توانند از مرخصی استعلاجی با حقوق برخوردار شوند. اگر کارکنان در آلمان به دلایل ناتوانی جسمی یا روحی توان کار را نداشته باشند، می توانند از تعهدات کاری خود برای دوره استعلاجی معاف شوند.

  در صورت بیماری کارمند باید حتما کارفرمای وی از مدت زمان ناتوانی او مطلع باشد. انتظار می رود اگر ناتوانی کارمندی بیش از 3 روز طول بکشد، وی می تواند باید برای مدت زمان دوری خود از کار گواهی پزشکی را ارائه دهد.

   

  قوانین کار در المان

   

  قوانین کار در آلمان در مورد مرخصی زایمان در آلمان

   

  بر طبق قانوانین کار در آلمان اگر کارکنان زن شرایط زیر را داشته باشند نباید کار کنند:

   

  • شش هفته قبل از زایمان، مگر اینکه خود با تمایل شخصی مایل به انجام کار باشد.
  • هشت هفته پس از زایمان،
  • در صورت زایمان زودرس یا زایمان متعدد، 12 هفته پس از زایمان.
   

  طبق قوانین کار در آلمان در طول مرخصی زایمان، کارفرمایان مستلزم هستند که حقوق کارمندان خود را پرداخت کنند. بر اساس قانون کار در آلمان اخراج در این مدت و حداکثر چهار ماه پس از آنکه زایمان انجام شده است ممنوع است و تمام این منوط به تأیید سازمان های ذیصلاح می باشد.

   

  طبق قوانین کار در آلمان کارمند مرد در آلمان نیز پس از تولد فرزندش فقط یک روز می تواند از دوره های مرخصی با حقوق استفاده کند. مگر اینکه توافق دیگری از طریق CBA یا سیاست های داخلی شرکت صورت گرفته باشد.

  طبق قوانین کار در آلمان والدین مجاز به گرفتن مرخصی والدین تا سه سالگی فرزندشان می باشند. مرخصی در این مدت حق دریافت دستمزد از کارفرما وجود نخواهد داشت. اخراج از کار در این مدت کاملا ممنوع است و ممکن است که منوط به تأیید سازمان های ذیصلاح باشد.

  در پایان دوره مرخصی والدین، کارکنان حق دارند به موقعیت های پیشین خود بازگردند.

  قوانین کار در المان

   

  قوانین کار در آلمان در رابطه با مرخصی بیماری خانواده در آلمان

  طبق قوانین کار در المان تمام کارکنان در آلمان این امکان را دارند که در صورت نیاز برای مراقبت از افراد اعضای نزدیک خانواده خود، شامل  مراقبت از کودک بیمار خود مرخصی دریافت کنند.

  برای دریافت مرخصی کودک بیمار باید این شرایط وجود داشته باشد:

   

  1. کودک زیر 12 سال سن دارد و یا اینکه معلول است؛ 
  2. یک گواهی پزشکی می تواند نیاز به مراقبت های بهداشتی را برای مراقبت از خانواده وی تأیید کند.
   

  مرخصی مراقبت از اعضای خانواده نمی تواند بیش از ده روز در سال باشد مگر آنکه والدین مجرد که می توانند از 20 روز حق با مرخصی استفاده کنند

 

 

مشاغل مطرح در آلمان که بازار کار بهتری دارند رشته های پیرا پزشکی و پزشکی در آلمان
رشته کامپیوتر و برنامه نویسی و آی تی و شبکه و سخت افزار و نرم افزار پرستاری
مهندسی برق و الکترونیک روانشناس
مهندسی مکانیک و مکاترونیک و اتوماسیون اتاق عمل
مهندسی صنایع دامپزشک
مهندسی مواد و متالوژی پزشک
مهندسی شیمی دندانپزشک
کلیه رشته های فنی مهندسی داروساز

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه