وبلاگ

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟
دسته‌بندی نشده یادگیری

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

امروز میخواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ اصولا یادگیری بعضی از زبان های خارجی برای ما فارسی زبانان سخت تر از کسانی است که زبان مادری متفاوتی دارند. بطور واضح، یادگیری زبان آلمانی برای انگلیسی زبانان بسیار راحت تر از ماست. چرا؟ چون بسیاری از ساختارهای گرامری و لغات مشابهی با آلمانی دارند.

در واقع جواب این سوال می تواند کمی دشوار باشد. در کل زبان آلمانی جزو زبان های سخت به حساب نمی آید ، هر چند زبان راحت و آسانی نیز نیست. طبق تجربیات موسسات مختلف و خود زبان آموزان در سرتاسر دنیا، سختی یا آسانی همیشه در قیاس با یکدیگر مشخص می شود. زبان آلمانی در مقایسه با زبانی مثل زبان اسپانیایی یا زبان ایتالیایی زبان سختی است. اما در مقایسه با زبانی مثل زبان عربی یا زبان روسی زبان آسانی به حساب می آید. در کل چنین زبانی را می توان در درجه متوسط از نظر زبان های دیگر دانست.

بیشترین سختی این زبان برای ما فارسی زبانان، در بخش گرامر و تلفظ این زبان است. بعنوان مثال این مطلب را مطالعه کنید:  آموزش تلفظ عبارات مهم زبان آلمانی بهمره فایل صوتی

اما به این نکته بسیار مهم توجه کنید که اگر زبانی را دوست دارید، در انتخاب آن شک نکنید چون علاقه داشتن به هر زبانی، یادگیری آن را بسیار آسان می کند. همچنین اگر می خواهید بدانید که بهترین روش یادگیری زبان آلمانی چیست؟ کلیک کنید.

چه چیزهایی باعث سختی زبان آلمانی می شود؟

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ برای ما ایرانی ها این زبان جزو زبان هایی ست که حدود ۲۰ درصد از زبان انگلیسی وقت بیشتری برای یادگیری اش نیاز است. البته کسانی که به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند می توانند روند یادگیری خودشان را آسان ترکنند زیرا لغات آن شباهت های بسیاری به لغات انگلیسی دارد ولی هیچ شباهتی با کلمات فارسی ندارد. ساختار گرامری این زبان از گرامر انگلیسی سخت تر و پیچیده تر است. در کل این زبان دارای ویژگی های منحصر به فردی است که به شکل زیر می باشند:

 • خوبی که زبان آلمانی دارد این است که صحبت با دیگران در این کشور عمدتا به صورت رسمی و کتابی صورت می گیرد و به همین دلیل بر خلاف فارسی و انگلیسی که لهجه بسیار ضروری ست در آلمانی همانطور که در کتاب ها می خوانید، صحبت می شود!
 • جالب است بدانید صحبت کردن به آلمانی راحت‌تر از خواندن و نوشتن آن است
 • یک اسم می تواند مونث، مذکر و یا خنثی باشد (بر عکس فارسی و انگلیسی که مثلا وقتی کلمه گل را مطرح می کنید، یک معنا دارد ولی در آلمانی گل مذکر و مونث!)
  باید جمع اسامی را یک به یک یاد بگیرید (در فارسی و انگلیسی قواعد جمع بستن داریم. مثلا در انگلیسی یک s به اخر کلمات اضافه می کنیم ولی در آلمانی برای هر کلمه یک اسم جمع جداگانه وجود دارد!)
 • زمان ها در این زبان مشابه زبان انگلیسی است و زمان های کامل در فارسی معادلی ندارند
 • در این زبان صفات هم صرف می شوند (مثلا کلمه زیبا را مثل فعل صرف می کنند! یادگیری اش کمی گیج کننده است ولی سخت نیست)
 • مفعول در جمله جایگاه مشخصی ندارد و فقط از طریق حالت آن می توان تشخیص داد (در انگلیسی و فارسی جمله ساختار مشخصی دارد و جایگاه هر کلمه مشخص است)

مدت زمان یادگیری چقدر است؟

مدت زمان یادگیری برای هر زبانی، بستگی به موضوعات مختلفی دارد. مثلا اینکه شما روزانه چقدر مطالعه می کنید؟ چقدر به آن زبان علاقه دارید؟ آیا روش یادگیری شما اصولی است؟ محیط یادگیری شما در کشور خودتان است یا در کشور آلمان؟ تجارب قبلی شما در مورد آن زبان؟ و …

جدول زمانی زیر برگرفته از موسسه FSI  می باشد و نتیجه بررسی و متوسط گیری از زبان آموزان کشورهای مختلف و تجارب اساتید می باشد!

حالت معمولی  تاریخ و زمانی که برای رسیدن به سطح متوسط زبان لازم است (اینها در حالتی است که در محیط آلمانی زبان حضور ندارید. اگر در محیط هستید زمان یادگیری تا ۴۰ درصد کاهش می یابد):

۱-یک دوره ی سه ساعته زبان آلمانی در هر روز

اگر در کلاس های مختلف حضور پیدا کنید و روزانه ۳ ساعت تمرین کنید، ممکن است حدود ۱۴ ماه طول بکشد تا به سطح متوسط برسید. این در صورتی ست که در کلاس های زبان آلمانی شرکت نکنید.

۲- یادگیری پیوسته زبان آلمانی در مدرسه

چهار ساعت در هفته به اضافه ی دو ساعت تکلیف به اضافه رو ساعت تمرین هوس مستقل ضربدر دوازده هفته و ضرب در دو واحد درسی بین پنج تا ۶ سال طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط زبان برسید!

۳-مطالعات مستقل و اختصاصی

با مطالعه زبان آلمانی به مدت یک ساعت در روز، تقریبا سه سال طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط نائل شوید. این به شرطی ست که به صورت خودآموز کار کنید. در صورت کمک گرفتن از دوستان/کلاس و … این زمان به ۲ سال نیز می تواند کاهش یابد.

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟
آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

۴-مطالعات کلی و عمیق

در حدود هشت ساعت در روز که تقریبا سه ماه طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط برسید. در مطالعه به این روش، برخلاف سایر روشها حضور در کلاس کمک چندانی نمی کند زیرا ظرفیت مغز اجازه یادگیری بیشتر از ۸ ساعت در طول روز بطور موثر را نمی دهد!


بطور خلاصه خط زمانی معروف FSI به ما می گوید که:

زبان‌هایی که ارتباط نزدیکی به زبان‌های انگلیسی، آفریقایی، کاتالان ، دانمارکی، روسی، فرانسوی، جزیره‌ی هائیتی، ایتالیایی، نروژی،پرتقالی، رومانی، اسپانیایی، اسلواکی و سوئدی دارندحدود ۲۳-۲۴هفته (۵۷۵-۶۰۰) زمان برای یادگیری متوسط  زبان آلمانی نیاز دارند. از آنجایی که ایران جزو این لیست نیست، طبق تجارب کاربران و اف اس آی، برای ما ایرانی هاحدود ۳۰ هفته طول می کشد که به سطح متوسط زبان آلمانی برسید (روزانه ۴ ساعت تمرین بدون کلاس رفتن و بدون حضور در کشور آلمان).

 

اگر به محاجرت کاری المان علاقمند هستید اینجا کلیک کنید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه